Efter gårdagens fruktansvärda attentat i Paris känns det smått absurt att sitta i ett varmt och mysigt auditorium på Shetlandsöarna och lyssna på samtal om kriminalromaner och ond bråd död.Verkligheten slår fiktionen på ett fullständigt vidrigt sätt just nu men samtidigt kanske förståelsen av samtiden och av mänskliga reaktioner är viktigare än någonsin nu och det finns definitivt här
Tid, plats och geografi är fokus för lördagens första samtal. I panelen sitter Melanie McGrath som skriver om Arktis, Craig Robertson som skriver om Glasgow och Färöarna, Pamela Palmer 1100-talets Norfolk, Håkan Nesser som beskriver det som han skriver”all over the place” och slutligen S J Holliday som skriver fiktionaliserst om sin uppväxtstad i East Lothian. Det blir ett väldigt intressant samtal om att välja mellan nutid och historisk tid, hur man antyder tid och hur viktig miljön är. Samtidigt sammanfattar Håkan Nesser det hela väldigt bra när han säger att: ” Folk är än folk över allt och vi kan bygga broar mellan oss med böcker”.
För övrigt kan jag verkligen rekommendera Melanie McGrath. En av hennes böcker, Där ingen har gått, finns översatt till svenska och den är suverän.
(Foto: Bengt Wedding)