En dansk debutant och en erfaren norsk deckarförfattare som presenteras på svenska för första gången ligger just nu i min läshög.
Norrmannen heter Jörn Lier Horst och hans Jakthundarna (Lind & Co) fick förra årets Glasnyckel för bästa nordiska kriminalroman. Jörn Lier Horst har skrivit deckare sedan 2004 och jobbar dessutom som polis. Jakthundarna är den åttonde boken i Lier Horst serie om kriminalpolisen William Wisting i Larvik och som svensk läsare är det lite tråkigt att komma in så sent i serien (så vitt jag vet är ingen annan av Lier Horsts böcker för vuxna översatta tidigare) men samtidigt är Jakthundarna så här långt en imponerande bra kriminalroman. Wisting blir avstängd från sitt arbete efter att det dyker upp misstankar om att det fuskats med bevisen i en gammal mordutredning som han var ansvarig för. Den dömde för mordet har precis släppts och Wisting gör nu allt för att rentvå sig själv och får hjälp av sin dotter som är kriminalreporter. Samtidigt försvinner en ung flicka under liknande omständigheter som det gamla mordfallet.
Riktigt lika övertygande som Lier Horst känns inte danska debutanten Jesper Steins Oro än. Redan från början står klyschorna tyvärr som spön i backen. Huvudpersonen, biträdande polischef Axel Steen, är en riktigt hårdför tuffing till kriminalpolis – fast naturligtvis har han lite ångest och kärleksproblem också… I centrum för handlingen står en mordgåta men intressant nog utspelas samtidigt som polisen stormar Ungdomshuset i Nörrebro. Jag har inte kommit så långt än och hoppas att det klyschiga lugnar ner sig och att boken tar sig.
Kul i alla fall att deckaråret 2014 börjar komma igång ordentligt och att det bjuder på många nya bekantskaper.